Zajęcia z astronomii

12 czerwca 2021 r. odbyły się zajęcia z astronomii dla uczniów klasy 8. Mogła przyjść cała klasa, a przyszedł tylko 1 uczeń – Paweł Walczak i miał indywidualną lekcję astronomii stosowanej. Skorzystali również mali mieszkańcy Kunowa, którzy zaciekawieni dołączyli do nas.
Dziś omawialiśmy Słońce i rozmiary Układu Słonecznego. Paweł przypomniał sobie budowę układu planetarnego z naszą Ziemią. Zbudował z drobną pomocą Układ Słoneczny w skali 30 m i zobaczył jak malutkie są w tej skali planety. Zajęcia nieco pokrzyżowała pogoda. Szczególnie wiatr, który w obliczu braku rąk do trzymania planet zrywał taśmę i przesuwał planety po naszym wirtualnym kosmosie. Było zabawnie, Pawłowi udało się pomalować fluorescencyjnym sprayem dłonie swojego nauczyciela – jedyna taka okazja ;-)
 Jako najaktywnieszy i jedyny na zajęciach ;-) otrzymał pamiątkowy model w skali ciał niebieskich. 
Niestety przy tak niskiej frekwencji nie udało się zrealizować modelu w skali 1km, ale może w przyszłym roku szkolnym się to powiedzie. Podobnie jak budowa zegarów słonecznych i obserwacje plam na Słońcu – tu niestety chmury zasłoniły nam obiekt badań.
Następne zajęcia, niestety już ostatnie odbędą się w Błażejewie. Znajduje się tam jeden z nielicznych w naszym rejonie obiektów pochodzenia pozaziemskiego. Zapowiada się ciekawa lekcja astronomii i geologii. Oto kilka z zaplanowanych atrakcji
• Spotkanie z przyszłymi adeptami Centrum Badań Kosmicznych i zeszłorocznymi finalistami konkursu Canasat organizowanego przez Europejską Agnecję Kosmiczną ze swoim sztucznym satelitą.
• Warsztaty z budowy rakiet z Panem Bernardem Buszem z gostyńskiej modelarni - modele uczniów mają polecieć w górę na kilkadziesiąt metrów, z wykorzystaniem prawdziwych silników rakietowych 
• Warsztaty z rozpoznawania konstelacji nocnego nieba
• Nocne obserwacje Jowisza i Saturna z wykorzystaniem szkolnego teleskopu
• Pomiary kosmicznego obiektu i naniesienie go na mapę atrakcji regionu

A wszystko w formie dobrej zabawy zakończonej ogniskiem i kiełbasą z nad ognia.
Oby tylko dopisała pogoda i byli chętni uczniowie….koszt zajęć i posiłków 0 pln.

M.Żurawski