YouTube

Pogoda

ESA

Konsultacje

Biblioteka

Facebook

E-Dziennik

BIP

Plan lekcji

CZAS PODSUMOWAŃ… Z REALIZACJI PROJEKTU „MISTRZYNI SZYMBORSKA”

W Szkole Podstawowej im. Edmunda Bojanowskiego w Kunowie w roku szkolnym 2022/2023 realizowany był ogólnopolski projekt Mistrzyni Szymborska. Społeczność uczniowska przeprowadziła szereg działań, mających na celu popularyzowanie twórczości polskiej noblistki, uwrażliwianie na piękno poezji polskiej, a także rozwijanie i promowanie talentów młodzieży szkolnej.

 

Na początku zainicjowano akcję informacyjną, a był nią apel, wprowadzający w mające nastąpić działania. Powstały gazetki ścienne,  podczas lekcji języka polskiego dzieci zapoznały się z prezentacją multimedialną o życiu i twórczości noblistki.

 

Uczniowie podjęli wyzwanie – zabawy słowem i stworzyli własne lepieje. Wcześniej, na lekcjach języka polskiego, dzieci obejrzały prezentację o okolicznościach powstania tej formy lirycznej, a później już same tworzyły zabawne rymowanki.

 

Kolejnym krokiem w naszym projekcie był „Literacki detektyw”. Zadaniem uczniów było znalezienie na korytarzach szkolnych ciekawostek o naszej noblistce. Efektem tej aktywności były piękne prace plastyczne, które również ozdobiły gazetki szkolne.

 

Przez jeden z marcowych tygodni w szkole funkcjonowała kawiarenka  Cafe Szymborska i przyjmowała młodych gości. Przy aromatycznej herbatce i ciasteczkach uczniowie słuchali utworów w wykonaniu Maanam, Sanah, Soyki, czytali utwory noblistki.

 

Z kolei na kwietniowych lekcjach uczniowie z młodszych klas poznawali bliżej naszą Mistrzynię i  rysowali jej portrety. Nieco później uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zajęciach „Szymborska na bankiecie u Sanah” i dokonali muzycznej interpretacji utworu „Nic dwa razy”.

 

Zwieńczeniem działań akcji był „Pociąg do Szymborskiej” – wieczorne spotkanie w szkole i stacje zadaniowe. Była stacja Życiorysowo, Lepiejowa Wyspa, Ciekawa Droga, Stabilizacja czy Przystań Życiowa. Tego wieczoru gościliśmy również absolwentkę naszej szkoły, obecną maturzystkę, miłośniczkę poezji Szymborskiej i również poetkę, która opowiedziała swoim młodszym kolegom za co ceni Noblistkę i przedstawiła Ją w nieco inny sposób. Ostatnim punktem tej imprezy był film o Wisławie Szymborskiej „Radość pisania”.

 

Wszystkim uczniom, biorącym udział w projekcie, dziękujemy za zaangażowanie, kreatywność i ogromną pomysłowość!