Pogoda

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Konsultacje

Biblioteka

Facebook

E-Dziennik

BIP

Plan lekcji

JAK OSWOIĆ „DZIADY”?

W piątkowy wieczór, 28 października 2022r., klasy VII i VIII próbowały „oswoić się”  z niełatwym dramatem Adama Mickiewicza, czyli „Dziadami” cz. 2.

Odtworzyliśmy przebieg uroczystości dziadów, z rozmachem opisanej przez naszego narodowego wieszcza. Nastrój był tajemniczy: niewiele światła, jadło i napitek dla zjaw. Wszystko to, by jak najlepiej odczuć emocje, które musiały towarzyszyć idącym do ciemnej kaplicy ludziom, by spotkali się z Guślarzem i wspólnie próbowali pomóc umęczonym, błąkającym się duszom.

„Miejsca samotne, czas nocny, obrzędy fantastyczne” przemawiały silnie nie tylko do imaginacji poety – także i dziś zaciekawiły siódmo- i ósmoklasistów. Przygotowani do odegrania przypisanych wcześniej kreacji, odgrywali role Widma Złego Pana, Pastereczki Zosi , Guślarza, Starca, Józia i Rózi. Ważną rolę spełniał Chór, którego kwestie deklamowała cała grupa uczniów, co dodatkowo potęgowało nastrój grozy i tajemniczości…

Kolejnym krokiem wieczornego spotkania był pokój zagadek  Klasy przystąpiły do wykonywania niełatwych konkurencji. Szukali rekwizytów związanych z lekturą, rozwiązywali zagadki, tangramy, tworzyli QR kody, rozkodowywali szyfr „Czekoladka”. Niełatwym zadaniem było rozpoznawanie przypraw, ziół i poszukiwanie wśród nich pszenicy…

Po wykonaniu wszystkich zadań i otrzymaniu klucza od strażniczki, uczniowie brali udział w różnych rozgrywkach, jednak prym wiodła zabawa w chowanego w ciemnych szkolnych korytarzach.

Miejmy nadzieję, że młodzi obrzędnicy zapamiętają „Dziady” Adama Mickiewicza na długie lata, a i zasmakują we wspólnym czytaniu, może nie tylko lektur szkolnych.