YouTube

Pogoda

ESA

Konsultacje

Biblioteka

Facebook

E-Dziennik

BIP

Plan lekcji

NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM”

27  września korytarze szkolne i sala lekcyjna stały się areną rywalizacji dla uczniów klasy 7 i 8, którzy wzięli udział w Akcji Narodowe Czytanie w nieco innej formie. Ta wyjątkowa inicjatywa połączyła powieść “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej z popularnym trendem – escape room.
Narodowe Czytanie to coroczne wydarzenie, którego celem jest wspólne czytanie wybranej lektury oraz promowanie czytelnictwa. W tym roku to właśnie “Nad Niemnem” było głównym punktem programu dla uczniów klas 7 i 8. Escape room miał za zadanie przenieść uczniów w świat lektury i sprawić, by poczuli się jak postaci z powieści. W trakcie tej niezwykłej przygody uczniowie rozwiązywali zagadki i zadania, które były oparte na legendzie o Janie i Cecylii – fragmencie tekstu powieści. To była nie tylko zabawa, ale także szansa na lepsze zrozumienie treści i głębszy kontakt z literaturą.
Jednym z głównych zadań uczniów było zbieranie elementów układanki, która była kluczem do odszyfrowania tajemniczej wiadomości – cytatu z książki, który należało później wyjaśnić. Każde prawidłowo rozwiązane zadanie dawało uczniom kolejny element układanki. To wymagało współpracy i logicznego myślenia.
Akcja Narodowe Czytanie w formie escape roomu było wydarzeniem, które pokazało, że literatura może być ciekawa i angażująca, a przy tym można ją łączyć z aktywnością. Dzięki takim inicjatywom literatura staje się bardziej dostępna i atrakcyjna dla młodego pokolenia.