Biblioteka

Facebook

E-Dziennik

BIP

Plan lekcji

ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku, która była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą – po amerykańskiej – na świecie. Konstytucja została ustanowiona przez Sejm Czteroletni. Jako Święto Narodowe dzień 3 maja obchodzony był w latach 1919-1939, przywrócenie nastąpiło w 1990 roku.
Gostyńskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w kościele farnym pw. św. Małgorzaty, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Potem w asyście Mażoretek Big Bang i Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń przemaszerowano na Rynek, gdzie głos zabrał burmistrz Jerzy Kulak. Następnie pod pomnikiem Serca Jezusowego złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.
W gostyńskich uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Delegacja w składzie: Katarzyna Frąckowiak, Joachim Szymkowiak, Michalina Witkiewicz, Judyta Turbańska oraz Martyna Szczepaniak, godnie reprezentowała całą społeczność szkolną.