YouTube

Pogoda

ESA

Konsultacje

Biblioteka

Facebook

E-Dziennik

BIP

Plan lekcji

WARSZTATY OGRODNICZE

Zabawy w ogrodników, które trwały kilka dni, miały na celu przybliżyć uczestnikom nie tylko samo pojęcie ogrodnictwa, ale wyjaśnić jak w warunkach domowych siać i dbać o „domowy ogródek”. Była to idealna gratka, aby wspomnieć o zjawisku klimatycznym „zimnych ogrodników” czyli Pankracego, Serwacego i Bonifacego, którzy obchodzą swoje imieniny 12-14 maja.

Czynności techniczno-ogrodnicze rozpoczęły się wykonaniem kompanii Trawiastogłowych. Realizacja okazała się bardzo prosta w stosunku do istoty skali sprzątania. Na wykonanie sympatycznych ludzików potrzebne są: nasiona trawy, trociny, stare rajstopy. Sposób wykonania: napełniamy rajstopy trocinami, formujemy głowę, nos i uszy, kleimy oczy, rysujemy buźkę i tadaaaaam – mamy to. Pamiętamy o obfitym podlewaniu. Po około 3 tygodniach zaczną rosnąć włosy a to kolejne dla nas wyzwanie. Wcielimy się w misję rzemiosła fryzjerskiego.

„Rola z ziemią” to kolejny dzień warsztatów na „szeroką”, szkolną skalę wykorzystując doskonałe warunki naturalne. Sianie kopru i owsa przyniosło mnóstwo osobistych wrażeń i uniesień. Nasiona nie mają większych wymagań glebowych, ale lubią podłoże dobrze spulchnione o co zadbały produktywne rączki przedszkolaków. Baza powinna być lekko wilgotna i to był jedyny szkopuł i bolączka dla tych roślin, ponieważ  termin „niewielka ilość wody” był niejasny dla naszych małych ogrodników. Rośliny preferują miejsce przewiewne, ciepłe i słoneczne, dlatego doniczki zostały przetransportowane do szkolnego ogródka.